Vymáhanie dlhov a problém akútnej zdravotnej starostlivost

Autor: Lenka Bachratá | 21.10.2014 o 11:12 | Karma článku: 4,99 | Prečítané:  730x

Keď pominieme nehoráznosť skutočnosti, že sa zdravotná poisťovňa snaží urobiť si z lekárov vymáhačov svojich dlhov, vynára sa ďalší, a zrejme významnejší faktor tohoto problému. A to je poskytnutie len akútnej starostlivosti. Z etického aj forenzného pohľadu je totiž nesmierne obtiažne definovať, čo to vlastne akútna zdravotná starostlivosť je. Bez lekárskeho vyšetrenia to totiž často nie je možné.

Netýka sa to iba pacientov - dlžníkov, ale aj napríklad európskych poistencov. Ak k lekárovi príde pacient s nejakými ťažkosťami, v mnohých prípadoch nie je možné bez lekárskeho vyšetrenia stanoviť, či ide o akútny problém, ktorý ohrozuje zdravie alebo život. Má lekár takéhoto pacienta vyšetriť, alebo nie? Alebo iba pod podmienkou, že si pacient toto vyšetrenie zaplatí v hotovosti? Ak nejde o banálnu nádchu, tak ho samozrejme z etického a forenzného dôvodu vyšetriť musí. Či už ide o teploty, bolesti na hrudi, bolesti chrbta či hlavy  - za všetkým sa môže skrývať vážny zdravotný problém. Aby sa lekár dozvedel viac, musí s pacientom dlhšiu dobu hovoriť a aspoň fyzikálne ho vyšetriť, často však spraviť aj ďalšie vyšetrenia a odbery. Nikto mu však nezaručí, že za toto vyšetrenie dostane zaplatené - aspoň tú smiešnu sumu, ktorá lekárom za ich vyšetrenie poisťovňa prepláca. Ak totiž poisťovňa následne usúdi, že o akútnu starostlivosť nešlo, lekár musí následne úhradu vymáhať od pacienta, alebo ju zaplatiť z vlastného vrecka. Toto je podstatne väčší problém, než len samotné vymáhanie dlhov.

A ďalší problém: ak si je pacient vedomý, že je dlžník a starostlivosť mu bude uhradená len v prípade akútnosti jeho problému, môže mať tendenciu dramatizovať svoje príznaky a nepovedať lekárovi pravdu, napríklad o príčine ich vzniku. Tieto skutočnosti, vrátane vymáhania dlhov, môžu významne narušiť dôveru medzi lekárom a pacientom, ktorá je pre liečbu nesmierne dôležitá. Vďaka agravácii príznakov pacientom môže mať tiež lekár tendenciu indikovať zbytočné vyšetrenia, ktoré celú starostlivosť v dôsledku významne predražia.  

Hoci racionálne akceptujem, že je to snaha o to bič (hodený na plecia lekárov), ako donútiť neplatičov zaplatiť, v dôsledku z tohto kroku môže vzniknúť obrovský problém na mnohých úrovniach, od zhoršenia vzťahov lekára s pacientom, cez zvýšenie nákladov na starostlivosť, až po tendenciu neošetriť pacienta, ktorý to skutočne potrebuje, s následnými zdravotnými komplikáciami až zbytočnými úmrtiami.

Je určite veľa spôsobov, ako túto situáciu vyriešiť elegantnejšie a neklásť je na bedrá preťažených lekárov. Dôsledky určite nebudú príjemné pre žiadnu stranu. Možno s výnimkou poisťovne, ktorá sa týmto zo zodpovednosti snaží šikovne vyvliecť.  
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?