Vymáhanie dlhov a problém akútnej zdravotnej starostlivost

Autor: Lenka Bachratá | 21.10.2014 o 11:12 | Karma článku: 4,99 | Prečítané:  741x

Keď pominieme nehoráznosť skutočnosti, že sa zdravotná poisťovňa snaží urobiť si z lekárov vymáhačov svojich dlhov, vynára sa ďalší, a zrejme významnejší faktor tohoto problému. A to je poskytnutie len akútnej starostlivosti. Z etického aj forenzného pohľadu je totiž nesmierne obtiažne definovať, čo to vlastne akútna zdravotná starostlivosť je. Bez lekárskeho vyšetrenia to totiž často nie je možné.

Netýka sa to iba pacientov - dlžníkov, ale aj napríklad európskych poistencov. Ak k lekárovi príde pacient s nejakými ťažkosťami, v mnohých prípadoch nie je možné bez lekárskeho vyšetrenia stanoviť, či ide o akútny problém, ktorý ohrozuje zdravie alebo život. Má lekár takéhoto pacienta vyšetriť, alebo nie? Alebo iba pod podmienkou, že si pacient toto vyšetrenie zaplatí v hotovosti? Ak nejde o banálnu nádchu, tak ho samozrejme z etického a forenzného dôvodu vyšetriť musí. Či už ide o teploty, bolesti na hrudi, bolesti chrbta či hlavy  - za všetkým sa môže skrývať vážny zdravotný problém. Aby sa lekár dozvedel viac, musí s pacientom dlhšiu dobu hovoriť a aspoň fyzikálne ho vyšetriť, často však spraviť aj ďalšie vyšetrenia a odbery. Nikto mu však nezaručí, že za toto vyšetrenie dostane zaplatené - aspoň tú smiešnu sumu, ktorá lekárom za ich vyšetrenie poisťovňa prepláca. Ak totiž poisťovňa následne usúdi, že o akútnu starostlivosť nešlo, lekár musí následne úhradu vymáhať od pacienta, alebo ju zaplatiť z vlastného vrecka. Toto je podstatne väčší problém, než len samotné vymáhanie dlhov.

A ďalší problém: ak si je pacient vedomý, že je dlžník a starostlivosť mu bude uhradená len v prípade akútnosti jeho problému, môže mať tendenciu dramatizovať svoje príznaky a nepovedať lekárovi pravdu, napríklad o príčine ich vzniku. Tieto skutočnosti, vrátane vymáhania dlhov, môžu významne narušiť dôveru medzi lekárom a pacientom, ktorá je pre liečbu nesmierne dôležitá. Vďaka agravácii príznakov pacientom môže mať tiež lekár tendenciu indikovať zbytočné vyšetrenia, ktoré celú starostlivosť v dôsledku významne predražia.  

Hoci racionálne akceptujem, že je to snaha o to bič (hodený na plecia lekárov), ako donútiť neplatičov zaplatiť, v dôsledku z tohto kroku môže vzniknúť obrovský problém na mnohých úrovniach, od zhoršenia vzťahov lekára s pacientom, cez zvýšenie nákladov na starostlivosť, až po tendenciu neošetriť pacienta, ktorý to skutočne potrebuje, s následnými zdravotnými komplikáciami až zbytočnými úmrtiami.

Je určite veľa spôsobov, ako túto situáciu vyriešiť elegantnejšie a neklásť je na bedrá preťažených lekárov. Dôsledky určite nebudú príjemné pre žiadnu stranu. Možno s výnimkou poisťovne, ktorá sa týmto zo zodpovednosti snaží šikovne vyvliecť.  
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?